г. Ананьев, Одесская область
102 Інформує → Межі компетенції органів внутрішніх справ при здійсненні примусових заходів медичного характеру
04
окт 2013
автор: Ананьївське відділення поліції

Межі компетенції органів внутрішніх справ при здійсненні примусових заходів медичного характеру

 

Попередження небезпечних дій психічно хворих, алкоголіків та наркоманів є серйозною соціальною проблемою, у вирішенні якої беруть участь психіатри, юристи, працівники органів внутрішніх справ, прокуратури і суду. Щоб попередити ці небезпечні дії застосовуються примусові заходи медичного характеру.

Ці заходи можуть застосовуватись лише до осіб, які вчинили передбачені законом діяння, що становлять значну суспільну небезпеку. Самі ж особи з врахуванням вчинених ними діянь і їх хворобливого стану, є суспільно-небезпечними.

Згідно ч. 3 ст. 8 Закону України «Про психіатричну допомогу» органи внутрішніх справ зобов'язані подавати допомогу медичним працівникам, за їх зверненням, у разі надання психіатричної допомоги в примусовому порядку та забезпечувати безпечні умови для доступу до особи та її психіатричного огляду. Органи внутрішніх справ повинні запобігати діям з боку особи, якій надається психіатрична допомога в примусовому порядку, що загрожують життю і здоров'ю оточуючих та інших осіб, та вживати заходи щодо забезпечення схоронності залишеного без нагляду майна та житла особи, яка госпіталізується в примусовому порядку, а в разі необхідності проводити розшук особи, якій психіатрична допомога повинна надаватися в примусовому порядку.

У випадках направлення осіб на примусове лікування, правоохоронці супроводжують лікарів під час госпіталізації для психіатричного лікування, так як хворі можуть бути небезпечні або ж можуть втручатися в роботу медиків їхні родичі.

Також правоохоронці виїжджають на екстрений виклик медиків "швидкої", якщо пацієнт поводиться неадекватно і знаходиться в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння.

Згідно п. 1.6. Інструкції, затвердженої Наказом МОЗ України i MBC України від «Про заходи та організацію взаємодії закладів охорони здоров`я й органів внутрішніх справ щодо запобігання небезпечним діям з боку ociб, які страждають на тяжкі психічні розлади» при наданні ocoбi за рішенням суду амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку може статися, що психічнохвора особа чи її родичі чинитимуть цьому опір. У цьому випадку працівники ПНД, швидкої психіатричної допомоги звертаються (телефонограмою з подальшим оформленням зазначеного звернення письмово) за допомогою в орган внутрішніх справ, на території обслуговування якого перебуває психічнохворий. Керівництво органу внутрішніх справ за зверненням працівників психіатричного закладу забезпечує до призначеного часу (у разі потреби - негайно) i за означеною адресою прибуття працівників міліції для надання допомоги медичним працівникам».

Треба зазначити, що працівники міліції не відправляють на примусове лікування, вони лише присутні при аналогічних ситуаціях для забезпечення громадського порядку.

 

 Ігор Лещенко,

начальник Ананьївського РВ ГУМВС України в Одеській області

полковник міліції