г. Ананьев, Одесская область
102 Інформує → Як не потрапити у пастку при працевлаштуванні за кордоном
24
фев 2014
автор: Ананьївське відділення поліції

Як не потрапити у пастку при працевлаштуванні за кордоном

Передбачити наміри вербувальників, на жаль, неможливо. Не дивлячись на те, що сьогодні за кордоном працює величезна кількість українців, далеко не кожен із них опиняється саме в тих умовах, що були обіцяні спочатку. Але якщо знати, на які документи слід звернути увагу під час працевлаштування і як правильно оформити контракт із роботодавцем, то можна вберегти себе від подібної долі.

До «групи ризику» серед регіонів України, мешканці яких у пошуках кращого життя часто виїжджають до інших держав, традиційно входять прикордонні області, у тому числі, й Одеська.

Сфери використання «живого товару» різні. Це - і надання сексуальних послуг, і домашнє рабство (прислуга), і репродуктивне рабство (для народження дітей), і втягнення у злочинну діяльність (крадіжки, наркотрафік) тощо.

Про те, як відбувається вербування українців на роботу до країн ближнього й далекого зарубіжжя, і чим все це може обернутися, і піде наша подальша розмова.

Зазвичай на гачок нечесних роботодавців потрапляють молоді люди, часто з неблагополучних родин. Вони вірять байкам, які розповідають зловмисники, намагаючись вмовити поїхати на заробітки. Роботодавці обіцяють потенційним жертвам гідну зарплату, привабливі умови праці, та, найголовніше, - можливість коли завгодно повернутися додому. Вербувальники використовують усілякі психологічні прийоми - вони знають, на що натиснути. І оскільки працевлаштуватися на батьківщині деколи буває дуже складно, люди піддаються на вмовляння зловмисників.

Річ у тому, що потрапити у залежність дуже просто. Варто лише, наприклад, віддати «роботодавцю» свій паспорт і неприємності починаються відразу ж. Тому, якщо ви і вирішили влаштуватися на роботу за кордоном, то за жодних обставин нікому й ніколи не віддавайте свій паспорт! Крім того, не зайвим буде мати його копію (або документу про привласнення ідентифікаційного номеру). Це значно полегшить процедуру відновлення документу в разі його втрати або викрадення.

Окрім цього, треба ретельно вивчити весь пакет документів, необхідних для працевлаштування за кордоном. І не відкладайте на «потім» оформлення документації. Зробіть це до виїзду за межі країни.

Якщо ви збираєтеся працевлаштуватися через фірму, попросіть її представників надати:

- ліцензію Міністерства праці та соціальної політики України з надання такого виду послуг, як посередництво з працевлаштування за кордоном;

- копію дозволу на працевлаштування громадянина України, виданого іноземному роботодавцю (до якого вас обіцяють влаштувати) уповноваженим органом країни призначення;

- копію ліцензії на здійснення посередницької діяльності в працевлаштуванні громадян України, видану органом країни призначення іноземному посередникові.

Всі документи мають бути легалізовані в консульстві України (можуть бути також підтверджені в посольстві відповідної держави в Україні, в МВС України).

Також ви повинні ознайомитися з:

- копією свідоцтва про державну реєстрацію;

- оригіналом ліцензії;

- інформацією про повне найменування посередника (адреса, номери телефонів, П.І.Б. керівників, власників);

- нормативно-правовими актами, яких має дотримуватися фірма, що надає посередницькі послуги з працевлаштування українських громадян за кордоном.

Всі документи, складені на іноземній мові, мають бути перекладені на українську та нотаріально завірені.

У договорі з фірмою-посередником обов'язково повинні бути вказані:

- номер, дата, місце підписання документа;

- назва та адреса посередника, номер видачі ліцензії на посередництво по влаштуванню на роботу за кордоном;

- дані клієнта (П.І.Б., адреса місце мешкання і т. ін.);

- визначення предмета договору, тобто які пропонуються послуги з працевлаштування за кордоном;

- права, обов'язки та відповідальність сторін;

- умови змінення, розірвання або анулювання договору;

- порядок вирішення суперечливих питань;

- визначення форс-мажорних обставин і дій сторін у разі їх виникнення;

- перелік додаткових платних послуг;

- термін дії договору;

- реквізити сторін договору.

Трудовий договір має бути написаний на зрозумілій для вас мові в 2-х екземплярах (один - клієнтові, інший - посередникові). У ньому повинна міститися найбільш повна інформація про професійні вимоги до працівника, характер роботи, тривалість робочого дня, умови праці і проживання, оплату праці, соціальний захист (зокрема, про страхування від нещасного випадку, хвороби...), термін дії та умови припинення договору, порядок покриття транспортних витрат, повну назву та адреси роботодавця.

Уникайте підписання договору, в якому є такі словосполучення, як наприклад, «інші види робіт», «всі види робіт», «робота на розсуд роботодавця»... Подібні фрази повинні вас насторожити!

На сприяння в працевлаштуванні погоджуйтеся лише за умови оформлення спеціальної робочої візи. Службова, туристична або гостьова візи не дають права на легальне працевлаштування за кордоном. Для того, щоб підстрахуватися краще зателефонувати до посольства тієї країни, в якій плануєте працювати, та уточнити, чи відкриваються в даний момент робочі візи для громадян України за даною спеціальністю, а також які документи необхідно надати для цього.

Пам'ятайте: робочу візу можна відкрити лише особисто! Також неприпустимо в'їхати до країни призначення по гостьовій або туристичній візі, а там вже обміняти її на робочу. Якщо вам пропонують такі послуги, знайте - вас обманюють!

І в жодному разі не погоджуйтеся перетнути кордон із сусідніми державами нелегально - поза пунктом митного контролю. Той, хто вам таке пропонує, найімовірніше збирається вас обдурити.

Якщо ж ви таки вирішили ризикнути і спробувати заробити за кордоном, то запам'ятайте - якщо ви потрапите в біду, при першій же нагоді звертайтеся до консульства або посольства України, а також до будь-якої міжнародної організації. Якщо ж місцезнаходження цих установ невідоме, то постарайтеся добратися до центра міста та зверніться до будь-якої міжнародної фірми - там можуть допомогти зв’язатися з посольством України. До речі, цією порадою не варто нехтувати навіть тим, хто виїжджає за кордон для відпочинку.

І найголовніше - не будьте легковажними по відношенню до своєї долі. Адже одна така помилка може коштувати вам багатьох років страждань та навіть принижень, душевні рани після яких не загоюються дуже довго!

 

ВЗГ ГУМВС України в Одеській області