г. Ананьев, Одесская область
В Украине → Наперсток без кульки. Янукович не зумів вийти з мовного глухого кута
25
авг 2012

Наперсток без кульки. Янукович не зумів вийти з мовного глухого кута

Підписавши закон про мови, президент Янукович втратив виборців, яким потрібна країна Україна, пише у своїй колонці журналіст Віталій Портніков

З точки зору банальної політики, яку мало хто цікавиться в Партії регіонів, у Віктора Януковича були можливості для маневру. Він міг ветувати мовний закон, заявивши про необхідність його доопрацювання. Тоді у Партії регіонів з'явилася б прекрасна можливість і далі спекулювати на мовній темі перед виборами: ось, мовляв, ми прийняли такий чудовий закон, але наш лідер, як батько нації, не захотів конфронтації в суспільстві - і мудро доручив нам цей закон доопрацювати. І ми його обов'язково доопрацюємо і приймемо в покращеній редакції, ви тільки проголосуйте за нас!

Але наперсточники - вони і є наперсточники, їм важливо просто розвести клієнта і продемонструвати свої можливості. Саме ця логіка і панує в українській політиці протягом останніх років - і на прикладі мовного закону вона була продемонстрована блискуче. Спочатку опонентів розвели з Литвиним - вони щиро повірили, що патріот-спікер не хоче підписувати закон і готовий навіть пожертвувати посадою заради рідної мови. Потім Литвин благополучно нікуди не пішов - ніхто навіть і голосувати не став за його відставку, а він і не наполягав. Потім він все підписав, ніби забувши, що дорікав колег у порушенні регламенту, а радник президента Ганна Герман бідкалася, що ушлий спікер позбавив Януковича останнього козиря. Потім було наступне "разводилово", за участю інтелектуалів, Леоніда Макаровича і туманними обіцянками удосконалити. І, нарешті, Янукович підписав. Він і не збирався не підписувати. Кульки під цим наперстком не було - як і під усіма іншими його наперстками. Не було ніколи. Він взагалі грає без кульки. І думає, що ніхто не здогадується. Ну, припустимо, Драч і Жулинський справді можуть не здогадуватися. А ось Путін чи Ангела Меркель знають це напевно. І в цьому основна проблема українського президента.

Він і не збирався не підписувати. Кульки під цим наперстком не було - як і під усіма іншими його наперстками. Не було ніколи. Він взагалі грає без кульки.

Зараз він може ніжитися під кримським сонцем і думати, як класно він нас всіх обставив - майстер! А що він виграв-то? Він жодного дня не був президентом, якого сприймала б як свого вся Україна. А тепер і поготів - перестав бути президентом всіх тих, кому дорога українська мова, культура й ідентичність. Навіть його депутати на заході і в центрі країни намагаються довести, що ніколи не голосували за мовний закон. Його партія остаточно стала партією гнобителів південного сходу.

А його власний електорат? Хіба йому мова потрібна? Йому нормальне життя потрібна і - дружба з Росією, з Путіним. Його електорат бідніє, маргіналізується і саме тому починає все більше симпатизувати комуністам. Звичайно, комуністів все одно можна буде приватизувати - але це поки їх у парламенті мало. А коли їх буде більше, вони стануть коштувати дорожче.

Прихильників минулого серед українських виборців не так вже багато - відсотків 30, і зараз цей електорат перетікає від регіоналів до комуністів - і буде перетікати. Вся справа в тому, що цьому електорату - і комуністам - Україна просто не потрібна. А ось Януковичу, оскільки він її президент, і регіоналам, оскільки вони її грабують - потрібна. (Не всім, звичайно, Колесніченко чи Ківалов можуть вважати, що їх і без України будуть непогано годувати, але основної більшості все-таки потрібна). Ось тільки електорату, якому потрібна Україна і який хотів би проголосувати за регіоналів і Януковича, більше не існує в природі. І це - основний результат махінації з законом про мову.