г. Ананьев, Одесская область
Разное → Названо головні особливості вакцини «Супутник V»
21
дек 2020

Названо головні особливості вакцини «Супутник V»

«Супутник V» створений в короткі терміни і в серпні був зареєстрований як перша в світі вакцина від COVID-19. Це стало можливо тому, що нічого революційного в ній немає, тільки перевірені алгоритми.

Препарат є векторною вакциною на основі аденовірусу людини - такі розробки існують в Росії з середини 90-х років.

Науково-дослідний центр епідеміології та мікробіології імені Гамалії - творці «Супутника» - працювали, наприклад, над вакциною від лихоманки Ебола.

Термін «векторна вакцина» означає, що вектори, створені на основі іншого вірусу (в даному випадку - аденовірусу), виступають в ролі носіїв генетичного матеріалу, доставляючи його в клітку. При цьому генетичний матеріал аденовірусу, який викликає інфекцію, віддаляється і вставляється матеріал з кодом білка від іншого вірусу, в даному випадку від шипа коронавируса.

Останній безпечний для організму, в той же час він допомагає імунній системі реагувати і виробляти антитіла, які захищають від інфекції. Людські аденовіруси вважаються одними з найпростіших для модифікації, тому вони стали дуже популярними в якості векторів.

При введенні першої частини вакцини вектор з геном, що кодує S-білок, проникає в клітину. Організм синтезує S-білок і починає виробляти імунітет. Після другого уколу препарат на основі іншого, ще не знайомого організму аденовірусного вектора, підстьобує імунну відповідь і забезпечує тривалий імунітет.

За словами дослідників, це перевірена схема. Британська компанія AstraZeneca вже заявила, що буде випробовувати «Супутник V» в якості другого компонента своєї вакцини. Зараз вона забезпечує ефективність в 60 відсотків після першого уколу. Вчені хочуть додати «Супутник V» в якості другої дози препарату - технологія у цих вакцин схожа.

«Якщо не брати до уваги політику, з точки зору біології це дуже розумна пропозиція», - прокоментувала ідею об'єднати два препарати доктор біологічних наук, професор Школи системної біології університету Джорджа Мейсона (США), головний науковий співробітник медико-генетичного наукового центру РАН Анча Баранова .

Крім Росії, де в післяреєстраційний клінічному дослідженні «Супутник V» погодилися брати участь 40 тисяч добровольців, випробування російської вакцини оголошені в ОАЕ, Індії, Венесуелі та Білорусі.

Згідно з отриманими даними, нездужання спостерігалося приблизно у кожної 20-го людини. Однак нічого серйозного відзначено не було - трохи підвищена температура і легке нездужання, яке проходить через день-два. Аналогічні симптоми з року в рік зустрічаються у людей, які роблять щеплення від грипу.

Ряд зарубіжних вакцин діють за іншим принципом, ніж «Супутник V». Зокрема, американські препарати Pfizer і Moderna є так звані РНК-вакцини. Фахівці відносять їх до препаратів генної терапії. При цьому досвіду застосування таких щеплень у людини раніше ніколи не було.

РНК-вакцини можуть викликати рідкісні побічні ефекти, які поки до кінця не досліджені. Серед них вчені називають аутоімунні реакції і утворення тромбів. Виявити повну картину можна буде тільки після тестування препаратів на великій кількості добровольців.

На початку грудня американське Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) повідомило, що у чотирьох добровольців, які отримали вакцину Pfizer, розвинувся параліч Белла. При цьому розладі спостерігається тимчасова непрацездатність лицьового нерва. Серед інших побічних явищ вчені зафіксували лихоманку, стомлюваність, головний біль і біль у м'язах.

За словами лікаря і телеведучого Олександра Мясникова, принципи вакцинації від коронавируса були розроблені в 2002 році, коли виник спалах вірусу SARS-1. Тоді стало зрозуміло, що вакцина повинна бути спрямована на нейтралізацію «шипів» коронавируса (spike-protein), за допомогою яких він прикріплюється до рецепторів легень і проникає в клітини, як і будь-який інший вірус.

Він пояснив, що вакцина «Супутник V» працює на основі аденовірусів, викликаючи імунну відповідь через східного білка «шпильок». Виробляються антитіла в свою чергу працюють проти «шипів» коронавируса. Спеціаліст уточнив, що за схожим принципом працює вакцина від університету Оксфорда і компанії AstraZeneca. Подібний процес запускається в препаратах, де використовуються «живі», але ослаблені віруси, безпечні для людини.

американські препарати Pfizer і Moderna є так звані РНК-вакцини. Фахівці відносять їх до препаратів генної терапії. При цьому досвіду застосування таких щеплень у людини раніше ніколи не було

Друга російська вакцина від COVID-19, «ЕпіВакКорона» - рекомбінантний білковий препарат, в якому «шип» коронавируса синтезується штучно, але ідентичний натуральному. На нього в результаті виробляються антитіла. Схожий принцип роботи у американської вакцини «Новавакс», написав лікар.

Ще один принцип роботи вакцин - «кодування» білкового «шипа» за допомогою гена РНК, який доставляється в протеїн в ліпідної наночастинок. Ген перекодовує «шип», роблячи його мішенню для власних імунних сил. М'ясників уточнив, що такий препарат працює ефективніше у молодих. Такі препарати розробляють Pfizer і BioNTech, а також Moderna.

У Китаї розроблено вакцини Sinovac і Sinopharm, вони діють на основі інактивованого нового коронавируса. На подібному принципі розробляються вакцини в Індії і Казахстані, додав Мясников. В стадії розробки також препарати, що дозволяють интраназальное введення і дають місцевий імунітет - такий спосіб більш перспективний в разі, якщо коронавірус проникає в дихальні шляхи.

МОЗ Росії зареєстрував вакцину під назвою «Супутник V». Зареєстрована 11 серпня російська вакцина стала першим препаратом на світовому ринку. Глава МОЗ Михайло Мурашко заявив тоді, що препарат показав безпеку і високу ефективність. На собі вакцину відчула дочка російського лідера. Путін пообіцяв, що вакцинація від коронавируса буде добровільною.

Одночасно був створений веб-сайт, на якому буде публікуватися актуальна інформація про «Супутнику V», а також матеріали, що допомагають в боротьбі з поширенням дезінформації про вакцину, «розгорнутої в ряді міжнародних ЗМІ».

Через місяць, виступаючи на 75-й сесії Генасамблеї ООН, президент Росії Володимир Путін запропонував співробітникам організації російську вакцину від коронавируса безкоштовно. Президент розповів членам ООН, що в Росії оперативно розробили лінійку тест-систем і медичних препаратів для виявлення і лікування коронавируса, а потім зареєстрували першу в світі вакцину під назвою «Супутник V».

«Росія готова надати ООНівцям всю необхідну кваліфіковану допомогу, зокрема, пропонуємо безкоштовно надати нашу вакцину для добровільної вакцинації співробітників Організації та її підрозділів», - заявив Путін.

З самого початку до російську вакцину фахівці були налаштовані скептично. Зокрема, Єврокомісія заявляла, що не вважає російський «Супутник V» безпечним препаратом. Після того як влада Угорщини повідомили про намір придбати російську розробку, представник Єврокомісії Ерік Мамер пригрозив ввести проти цієї країни адміністративні заходи.

Він звернув увагу, що вакцини не з ЄС зможуть потрапити на ринок Європи тільки, якщо Брюссель їх схвалить.

При цьому з розробкою вакцин за кордоном є свої проблеми. Так, в ході випробувань вакцини Pfizer померли шість добровольців. Однак це не завадило почати вакцинацію цим препаратом в США.

У грудні в Російському фонді прямих інвестицій (РФПІ) заявили про інформаційну атаку на «Супутник V» за кордоном як за конкурентними, так і з політичних причин. Представники організації відзначили, що в ЗМІ періодично з'являються невідповідні дійсності відомості про характеристики засобу та його виробництві. Також наголошується, що про хід переговорів фонду з потенційними партнерами і контрагентами іноді публікується недостовірна інформація.

Російську вакцину від коронавируса «Супутник V» планується дискредитувати з-за кордону - нібито ведеться інформаційна кампанія, яка фінансується іноземними державами. Про це заявив офіційний представник Міноборони Росії генерал-майор Ігор Конашенков.

«У соціальних мережах і фінансуються на закордонні гранти російськомовних інтернет-ресурсах готується серія псевдоаналітична" розслідувань "і лжесвідчень" очевидців "про нібито небезпеку російської вакцини або поголовних" відмовах "від вакцинації», - попередив Конашенков.

Він заявив, що російський препарат відрізняється високою ефективністю, а вкидання проти вакцини не зроблять закордонні аналоги краще. Серед військовослужбовців, за його словами, відмов від вакцинації немає, а до кінця року щеплення отримають ще близько 100 тисяч чоловік.

Мільярди людей по всьому світу, швидше за все, не отримають вакцину від коронавируса найближчим часом, оскільки багаті країни розкупили більшість найбільш багатообіцяючих препаратів. Згідно з прогнозами, в найбільш бідних державах дев'ять з десяти чоловік не зможуть зробити вакцину в 2021 році.

Багаті країни, де проживає 14 відсотків населення світу, забезпечили себе 53 відсотками найбільш багатообіцяючих вакцин. Найбільше доз на душу населення купила Канада: їх вистачить, щоб вакцинувати кожного канадця п'ять разів.

Майже всі вакцини Pfizer - 96 відсотків доз - купили західні країни. Схожа картина спостерігається і з препаратом Moderna. Обидві вакцини коштують дорого, і доступ для країн з низькими доходами буде утруднений також і через наднизьких температур, при яких їх необхідно зберігати.

Подібної думки дотримується директор програми Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) з надзвичайних ситуацій Майкл Райан, який передрік світу дефіцит вакцин від коронавируса. За його словами, людям необхідно усвідомити факт того, що в світі не буде достатньої вакцинації для запобігання нового зростання числа випадків захворювання щонайменше протягом трьох-шести місяців.