г. Ананьев, Одесская область
102 Інформує → Запобіжні заходи, згідно Кримінального процесуального кодексу 2012
06
фев 2014
автор: Ананьївське відділення поліції

Запобіжні заходи, згідно Кримінального процесуального кодексу 2012

В рамках гуманізації кримінального процесуального та кримінального законодавства у 2012 році увійшов в дію новий Кримінальний процесуальний кодекс, норми права якого покликані на забезпечення прав підозрюваних і обвинувачених на стадії досудового розслідування, тобто покликані обмежити сферу застосування покарань, пов’язаних з позбавленням волі. Одним з нововведень з числа запобіжних заходів до осіб, що скоїли правопорушення, новий КПК трактує особисте зобов’язання та домашній арешт.

Отже, домашній арешт як запобіжний захід – це заборона підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби та застосовується у тих випадках, коли застава є занадто м’яким запобіжним заходом, а тримання під вартою – занадто суворим. Частина 2 ст. 181 нового КПК України встановлює, що домашній арешт може бути застосований до особи, яка підозрюється (обвинувачується) у вчиненні злочину, відповідальність за який передбачено у вигляді позбавлення волі. Такий запобіжний захід націлений на розвантаження ізоляторів тимчасового тримання осіб та слідчих ізоляторів, кількість затриманих в яких не завжди відповідає можливості розміщення таких осіб, що відповідно призводить до порушень прав громадян. Крім того, домашній арешт сприяє також тому, що особа не втрачає себе та зв'язок з суспільством, тобто: деяким особам дозволяється продовжувати працювати, забезпечувати себе та своїх рідних, підтримувати соціальні зв’язки.

Термін домашнього арешту, згідно законодавства, 2 місяці, при особливій необхідності, пов’язаній зі складністю кримінального провадження, може бути продовжений до 6 місяців, але зазначений строк є граничним.

З метою належного контролю з боку правоохоронних органів, працівники ОВС уповноважені з’являтися за місцем проживання цієї особи, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов’язаних із виконанням покладених на неї зобов’язань. До того ж, при застосуванні домашнього арешту для його безумовного виконання можуть застосовуватись засоби електронного контролю: на тілі особи закріплюється пристрій, який даватиме змогу відслідковувати й фіксувати його місцезнаходження. Такий пристрій буде захищений від самостійного знімання, пошкодження або іншого втручання в його роботу з метою ухилення від контролю та сигналізувати про спроби вчинити такі дії. У разі вчинення особою однієї з перерахованих дій це буде підставою для зміни запобіжного заходу у виді домашнього арешту на тримання під вартою.

Особисте зобов’язання як запобіжний захід полягає в обов’язку підозрюваного або обвинуваченого виконувати приписи, передбачені КПК і покладені на нього слідчим суддею або судом. Тобто, підозрюваному чи обвинуваченому письмово під розпис повідомляють про покладені на нього обов’язки та роз’яснюють, що в разі їх невиконання до нього може бути застосовано більш жорстка міра запобіжного заходу і накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів мінімальної заробітної плати. Контроль за виконанням особистого зобов’язання здійснює слідчий, а якщо справа перебуває у провадженні суду, то прокурор.

Особисте зобов’язання підозрюваного чи обвинуваченого може полягати в обов’язкуприбувати щодо кожної вимоги в суд або в інший орган державної влади, чи з встановленою періодичністю до певної службової особи;не відлучатися з населеного пункту, в якому особа зареєстрована, проживає або перебуває, без дозволу слідчого прокурора або суду; у разі зміни свого місця проживання та/або місця роботи, повідомляти слідчому, прокурору або суду;утримуватися від спілкування з будь-якою особою, певним слідчим суддею, судом, або спілкуватися з такою особою з дотриманням умов, визначених слідчим суддею, судом;не відвідувати місця, визначені слідчим суддею або судом;пройти курс лікування від наркотичної або алкогольної залежності;докласти зусиль до пошуку роботи або до навчання;здати на зберігання відповідним органам державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну;носити електронний засіб контролю.

Таким чином, запобіжні заходи згідно нового Кримінального процесуального кодексу, більш гуманні, порівняно з триманням під вартою, що забезпечує дотримання прав людини.

Анна Твердохліб, Ананьївський РВ ГУМВС України в Одеській області